Oświata

Posłanka odkrywa talenty

 

Rok 2011 został ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Rokiem Odkrywania Talentów. Promowano działania, które prowadziły do „wyłuskiwania” uczniów zdolnych, nauki „szlifowania takich diamentów” i sposobów pomocy w ich rozwoju. Posłanka Renata Butryn, jako wieloletni nauczyciel, wspierała akcję i promowała ideę odkrywania talentów w szkołach w regionie. Dzięki jej działaniom Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku otrzymało miano Szkoły Odkrywców Talentów czy Publiczna Szkoła Podstawowa nr 12 w Stalowej Woli. W powiecie stalowowolskim odkryto 12 szkół, które szlifują diamenty.

 

Walka o matematykę

Posłanka podejmowała starania, aby matematyka była przedmiotem obowiązkowym na maturze. "Matematyka jest potrzebna wszystkim" - stwierdziła - Nie po to, aby rozwiązywać sprawnie przez całe życie równania kwadratowe, znać trudne definicje, ale po to, żeby logicznie rozumować, krytycznie, w uporządkowany sposób - analizować i interpretować rzeczywistość, myśleć strategicznie i skutecznie rozwiązywać problemy. Jeżeli chcemy budować model <inteligentnego społeczeństwa> opartego na wiedzy, mieć innowacyjna gospodarkę - tym samym stworzyć perspektywę lepszej przyszłości, to musimy uczyć matematyki, i to wszystkich, bez wyjątku. Egzamin maturalny ma przyczynić się do skutecznego nauczania tego przedmiotu, ma podnieść jego rangę.". Organizowała „spotkania matematyczne” w Stalowej Woli i Sanoku z prof. Zbigniewem Marciniakiem Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Od 2010 roku matematyka jest obowiązkowym przedmiotem na maturze.

 

Stalowa Wola

Posłanka od początku wspierała inwestycje prowadzące do rozwoju Stalowej Woli:

Budowę Sądu Rejonowego w Stalowej Woli – dzięki jej działaniom Stalową Wolę odwiedził Marian Cichosz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, kierujący departamentem odpowiedzialnym za inwestycje. Celem wizyty było ustalenie szczegółów dotyczących budowy nowej siedziby Sądu Rejonowego w Stalowej Woli. Sekretarz przekonywał, że wpisanie tego projektu na listę inwestycji to zasługa m.in. posłanki Renaty Butryn.

Hutę Stalowa Wola – posłanka dbała o dobro HSW nie tylko na Komisjach Obrony Narodowej – to m.in. dzięki jej inicjatywie w przedsiębiorstwie gościł Premier Donald Tusk, obecny Prezydent RP Bronisław Komorowski oraz Minister Skarbu Państwa Aleksander Grad.

Budowę bazy dydaktyczno-naukowej KUL – walczyła o zmianę sposoby finansowania uczelni dzięki, czemu pozyskano pięniądze unijne na rozbudowę bazdy dydaktyczno-naukowej KUL.

 

Zawsze blisko ludzi

Lokalne akcje

Dla kobiet:

Wystawa „Niejedna z jedną” w Stalowej Woli i Tarnobrzegu - celem akcji było uświadomienie kobietom, szczególnie młodym, jak ważne są badania profilaktyczne, które już NIEJEDNEJ uratowały życie. „Wystawa miała zainspirować w nowym roku wszystkie kobiety aby przebadały się i potwierdziły, że są zdrowe" - powiedziała na zamknięciu wystawy posłanka. Prezentowane były zdjęcia kobiet po mastektomii.

„Bądź zdrowa, Mamo. Zbadaj się!" – współorganizowała akcję wpisującą się w ideę ogólnopolskiego „Projektu laurka”. Zadaniem dzieci było narysowanie laurki dla mamy na Dzień Matki, poprzez którą prosiły mamy o przeprowadzenie badań profilaktycznych.

„Kobieta aktywna” – posłanka była współorganizatorem Konferencji w Rzeszowie „Kobieta aktywna”, ideę Konferencji przeniosła do Stalowej Woli, gdzie zorganizowała akcje „Fajne babki i smaczne babeczki, czyli rozmowy niekontrolowane” i „Pozytywna energia na nowy sezon”.

"Chroń to, co najcenniejsze" - konferencja dla kobiet z Podkarpacia. Do Boguchwały koło Rzeszowa przyjechały liderki z różnych miejscowości - panie z kół gospodyń wiejskich, radne, sołtyski, dyrektorki, w sumie ponad 260 kobiet. Zaproszeni na spotkanie lekarze mówili o objawach i diagnostyce raka szyjki macicy i raka piersi.

Dla młodzieży:

„Wypromuj swoją Małą Ojczyznę”

„Po pierwsze bezpieczna droga do szkoły”

„Moda na odblaski”

„Maraton Pisania Listów”

Inne:

Akcja 1% - posłanka była współorganizatorką akcji promującej przekazywanie wśród mieszkańców regionu 1% w rozliczeniu podatkowym organizacjom pożytku publicznego działającym w powiecie stalowowolskim. Akcja była również okazją do podzielenia się problemami, z jakimi zmagają się OPP na co dzień.

 

Pomoc

Posłanka Renata Butryn pomagała powodzianom. W 2009 roku mieszkańcom Brzezin, którzy przyjechali do Stalowej Woli podziękować za pomoc. Przyznali, nie spodziewali się pomocy z tak odległej miejscowości, jaką jest dla nich Stalowa Wola. W 2010 mieszkańcom okolic Sandomierza i Gorzyc. Zorganizowana została zbiórka żywności, środków czystości i ubrań. 

 

 

Aktywna w Sejmie

„Poseł Renata Butryn w liczbach”:

105 wygłoszonych wypowiedzi na posiedzeniach Sejmu

6274 – tyle razy zagłosowała na posiedzeniach Sejmu

311 – taki numer ma jej krzesło, na którym zasiada na posiedzeniach Sejmu

54 napisanych interpelacji